Kempingi

Kempingi (o których w Polsce informacji udziela Polska Federacja Kempingowa, Warszawa, ul. Nowakowskiego 10 m. 54, tel. 25-63-15) są dobrze wyposażone.

Włochy posiadają ok. 1500 kempingów o bardzo zróżnicowanej rozpiętości cen w zależności od położenia i wyposażenia (podział na kategorie nie istnieje). Wiele z nich w sezonie zajętych jest stale przez miejscowych turystów spędzających urlop nad morzem lub jeziorem (szczególnie w sierpniu). Wszystkie posiadają wygodne urządzenia sanitarne i zasadnicze wyposażenie (prąd, ciepła woda) droższe: baseny kąpielowe, korty i boiska sportowe, snack- -bary i restauracje oraz supermarkety, a nawet stałą opiekę lekarską na miejscu.

Na kempingu usługi i zakupy są droższe niż w miastach o ok. 20%. Najliczniej rozmieszczone kempingi spotyka się na wybrzeżach mórz i jezior i w pobliżu atrakcyjnych miejscowości turystycznych. Bardzo pomocny w planowanej podróży i odpowiednim wyborze kempingu jest wychodzący corocznie wielojęzyczny katalog wydawnictwa ADAC (Automobilklubu RFN „Camping Fuehrer”) z aktualnymi cenami, opisem wyposażenia i charakterystyką miejsca (do nabycia na przejściach granicznych).

Zmorą kempingów nadmorskich, szczególnie w rejonie Wenecji, są komary (płyny ochronne do nabycia na miejscu). Nie należy zostawiać w samochodzie dokumentów i cennych przedmiotów! Przeciętne ceny kempingów: nocleg jednej osoby – ok. 1-2 doi., miejsce namiotowe lub przyczepa – 1/2-1 doi. Istnieją jednak kempingi znacznie droższe: 1 osoba – 3-5 doi., przyczepa – 3-4 doi. Często dolicza się nieznaczną opłatę za podłączenie prądu lub kąpiel.

Podobne wpisy