LA SPEZIA

Uprzemysłowione miasto i port wojenny, nie posiada atrakcji turystycznych. Warto natomiast zwiedzić PORTO VENERE, stary, rzymski port, położony na wysuniętym cyplu po zachodniej stronie miasta. Tonący we wspaniałej roślinności, z genueńskim zamkiem I kościołem na wzgórzu robi duże wrażenie.

Z La Spezia udajemy się wzdłuż wybrzeża do niedużej miejscowości SARZANA (sarcana), wyrosłej na gruzach starożytnego Luni, podstępnie zrównanego z ziemią przez Normanów (X w.). Miasto na pograniczu dawnych posiadłości Genui i Pizy zachowało obronny charakter, a Fortezza Castruccia Castracani, tyrana Lukki (XIV w.), warta jest obejrzenia. Odległe o kilkanaście km zamczysko potężnej rodziny Malaspina – FOSDINOVO – gościło florenckiego wygnańca – Dantego (zachowany pokój poety). W lewo od trasy, w górach, leży CARRARA (kamieniołomy marmuru, pałac rodziny Carrara). Dalej na trasie – VIAREGGIO, największa miejscowość kąpielowa po zach. stronie półwyspu posiada rozległą plażę i las piniowy.

To letnia, ojczyzna Dantego, Petrarki i Boccaccia, której słodkie wzgórza („dolcl colline”) opiewali poeci i uwieczniali malarze, jest krain | urozmaiconą i uroczą. Ciemna, soczysta zieleń cyprysów i pin kontrastuje z szarymi gajami oliwnymi, a liczne zamki spowite blusiwem i obronne mury nadają krajobrazowi romantyczny charakter.

Podobne wpisy